hlavní menu

napište nám

Soběslavská chasa mladá
tř. Dr. E. Beneše 143/II
39201 Soběslav   

+420 604 163 905
chasamlada@gmail.com

 

chasa i jinde

   Chasa na serveru Rajče.net    Chasa mladá nově i na serveru YouTube.

    Chasa nově i na facebooku.           
    

     PODĚKOVÁNÍ

        Město Soběslav    Aeroklub Soběslav Rolex Daytona Replica

Výukové odpoledne v Jarošově nad Nežárkou

2014-11-12

V létě letošního roku se na nás obrátila s žádostí o pomoc Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou. Byli jsme pochváleni za pěkná vystoupení a choreografie a následně požádáni o pomoc s výukou základů folklórního tance, popřípadě požádáni o kontakt na našeho choreografa.

Nejprve jsme z této žádosti byli v rozpacích, protože nejsme profesionálním souborem, choreografie si tvoříme sami a náměty pro svá vystoupení včetně krokových variací čerpáme jak z vlastních zkušeností, tak v současnosti z těžko dostupné literatury. Přesto jsme se se zástupci krojové družiny na podzim setkali a seznámili se s důvody, které je vedly k tomu nás kontaktovat. Vzhledem k tomu, že setkání bylo velice příjemné, přislíbili jsme naši pomoc. Je milé, když se v dnešní době setkají lidé, kteří mají stejně velký zájem na udržení lidových tradic a velmi nás těší, že někomu můžeme pomoci rozvíjet folklórní tanec.
Byli vysláni dva nejzkušenější a nejpovolanější členové souboru – současný vedoucí souboru Vojta Hrůša a choreograf souboru, Klára Součková. A tak jsme se v neděli 9. listopadu po obědě vydali vstříc nové zkušenosti s výukou folklórního tance. Ani my ani členové krojové družiny jsme tak úplně nevěděli, jak bude výuka probíhat, a proto byly obě strany zprvu trochu rozpačité. Velice brzy ale nervozita opadla a strávili jsme společně dost fyzicky i psychicky náročné, ale nadmíru příjemné odpoledne. Nikdo z nás tohoto setkání nelitoval. Členové krojové družiny byli úžasní posluchači a tanečníci a statečně se prali i s obtížnějšími tanečními prvky, které pro většinu z nich byly nové. Naše výukové odpoledne skončilo až navečer, kdy jsme se příjemně unaveni odebrali ke svým domovům. Ještě než jsme se rozešli, shodli jsme se na tom, že toto setkání určitě nebylo posledním. Díky tomuto setkání jsme navázali přátelství a spolupráci s dalším folklórním souborem, což je přínosné také pro nás. Velmi si jejich důvěry v naše schopnosti a zkušenosti vážíme a přejeme jim hodně úspěchů v další činnosti.


 


Na závěr bychom chtěli požádat o pomoc s obnovou krojového vybavení našeho souboru. Vzhledem k tomu, že stávající kroje, které používáme na svých vystoupeních, jsou velmi staré, začínají vypovídat svou službu. Proto se soubor rozhodl nechat postupně šít kroje nové. Tato investice je ale nákladná a bude vyžadovat delší časový horizont. Někdy se však stane, že na půdě po prarodičích může být „kouzelná“ truhla, která skrývá „poklad“ v podobě dobového kroje. Pokud by někdo tento „poklad“ našel a rozhodl se, že ho nebude sám využívat ani si ho nebude chtít ponechat na památku, aby si ho nenechával jen pro sebe a kontaktoval nás. Můžeme se sejít a podle zachovalosti krojových součástí se dohodnout na případném odkupu tohoto oděvu nebo jeho části. Na oplátku za vaši pomoc můžeme slíbit, že se kroj dostane do dobrých rukou a bude sloužit zachování lidové tradice. chystané akce

Červenec / 2021
Po Út St Čt So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

stalo se

PF 2016 2015-12-30

anketa

Jak se vám líbí naše nové stránky?
(31%)
(17%)
(15%)
(12%)
(12%)
(11%)
Celkem hlasovalo: 2117