hlavní menu

napište nám

Soběslavská chasa mladá
tř. Dr. E. Beneše 143/II
39201 Soběslav   

+420 604 163 905
chasamlada@gmail.com

 

chasa i jinde

   Chasa na serveru Rajče.net    Chasa mladá nově i na serveru YouTube.

    Chasa nově i na facebooku.           
    

     PODĚKOVÁNÍ

        Město Soběslav    Aeroklub Soběslav Rolex Daytona Replica

Jaký je rozdíl mezi chasou a baráčníky? - aktualizováno 18.1.2011

2010-12-19

Díky častým mylným záměnám mezi oběma navzájem odlišnými skupinami lidí vznikajících téměř při každém vystoupení či jiné společenské akci jsme se My (Soběslavská chasa mladá) rozhodli uvést události na pravou míru a tím se tak pokusit jasně objasnit rozdíly mezi těmito subjekty. Nechceme být totiž neustále neprávem považováni za baráčníky a tím tak zvyšovat jejich renomé, zatímco sami zůstáváme ve stínu veřejného vědění.

Předně bychom měli v této polemice představit a hlavně přehledněji vysvětlit názvy a náplň činnosti obou zúčastněných organizací.

Soběslavská chasa mladá je organizace splňující status folklorního souboru. Její samotný název vznikl z historicky používaného slova chasa, jehož se v dobách dřívějších používalo jako synonymum pro mládež či čeleď. A protože tato chasa pochází z města Soběslavi, bylo zcela namístě pojmenovat jí po jménu samotného města a tím jí tak odlišit od všech ostatních.
Baráčníci nejsou žádnou společností lidí, byť by se to mohlo na první pohled zdát jako zcela evidentní, vlastnící jakýkoliv dům nebo i sebemenší baráček. Mají ovšem kladný vztah k myšlence zrozené v „Baráčku“, což například znamená sbírat a uchovávat jednotlivé kroje z Čech, Moravy a Slovenska.
My se zde ovšem výhradně zaměříme na baráčníky ze Soběslavi. Pro úplnost uvedeme jejich celý název, který zní: Vlastenecko-dobročinná sdružená obec baráčníků Soběslav.


 

A jaké věci tedy vlastně chasa dělá?
Prezentací historie bylo například natáčení dokumentárního pořadu Rok na Blatech o životě na Soběslavských Blatech ve stoletích minulých pro Blatské muzeum v Soběslavi, jenž byl rozdělen do 4 ročních období.
Kulturou se rozumí Staročeský bál, který každoročně pořádáme. Nicméně je pravdou, že tento zvyk byl převzat právě od baráčníků. Ti se ho v roce 1990 vzdali, jelikož nebyli schopni nadále zařizovat potřebné záležitosti týkající se bálu. Tehdejším členům Soběslavské chasy mladé ale přišla škoda ztratit takto vybudovanou tradici, a proto se rozhodli po domluvě s baráčníky a jejich následném souhlasu převzít otěže a tím tak zajistit pokračování Staročeského bálu se vším všudy.
Prezentace krojů probíhá v podstatě při jakékoliv naší akci, a pokud si kroje chcete prohlédnout opravdu z blízka, stačí navštívit již zmiňované Blatské muzeum v Soběslavi.
Lidovou hudbu a tance si můžete prohlédnout a poslechnout při každém našem vystoupení, kterých bývá do roka mezi deseti až dvaceti.
Propagací města Soběslavi by se mohly rozumět například vystoupení po celém Jihočeském kraji či v minulosti i v zahraničí.
Co se tradic a zvyků má Soběslavská chasa mladá tři stěžejní body. Tím prvním jsou Velikonoce začínající řehtáním a končící pomlázkou; druhý je poražení a stavění máje, jenž probíhá tradičním způsobem pouze pomocí provazů a dřevěných tyčí; třetím a posledním je čertování.

 

Baráčníci se žádným aktivním způsobem nezapojují do žádné z uvedených akcí, které jsme zde uvedli. Vše bývá většinou naopak. Soběslavská chasa mladá je žádána téměř na každou akci baráčníků, kde většinou pomáhá s organizací. Bohužel jsou jejich akce často o poznání pompéznější (například poslední průvod při oslavách 80. výročí vzniku baráčnické organizace v Soběslavi procházel přes celé náměstí) a tak jsou sice málo, ale zato ve velkém počtu (i několik žup) více na očích. A lidé si vše výše uvedené spojují právě s nimi, což je však hluboká mýlka. Více informací o baráčnících můžete nalézt třeba zde.

 

Pokud tedy příště potkáte v Soběslavi někoho v kroji, vězte, že zcela jistě patří mezi členy Soběslavské chasy mladé. Protože chasa se o folklór a vše s ním spojené opravdu stará a snaží se, aby tradice a historie Blat nezanikla!

chystané akce

Červenec / 2021
Po Út St Čt So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

stalo se

PF 2016 2015-12-30

anketa

Jak se vám líbí naše nové stránky?
(31%)
(17%)
(15%)
(12%)
(12%)
(11%)
Celkem hlasovalo: 2117