by Stanislav
Share
by Stanislav
Sdílejte
PŘIPOMENUTÍ HISTORIE Velikonoce patří spolu s Vánocemi mezi největší křesťanské svátky. Po čtyřicetidenním půstu, který trvá od Popeleční středy (konec Masopustu) nastává pašijový týden, kdy je vzdáván hold Ježíši Kristu, který byl na „Škaredou středu“ zrazen Jidášem, na „Zelený čtvrtek“ při Poslední večeři Páně naposledy povečeřel s apoštoly, na „Velký pátek“ byl ukřižován, na „Bílou sobotu“ vzkříšen a Velikonoční neděle a pondělí už je ve znamení oslav vzkříšení a konce půstu.
Jako každý rok obcházeli krojovaní chlapci s řehtačkami od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty celou Soběslav a řehtali namísto zvonů, které na znamení smutku nevyzváněly. V sobotu dokonce řehtali i na soběslavské věži. Už dříve si upletli pomlázky – to na Velikonoční pondělí, kdy s ní obcházeli děvčata, říkali koledu a vyšlehali je pro zdraví – „aby neuschly“. Odměnou jim za to byly tradičně i moderně zdobené kraslice, které děvčata v neděli večer ozdobila, ale i nějaká ta zlatka nebo něco pro zahřátí. I přes nepříznivou předpověď počasí koledníkům přálo a tak snad vydrží děvčata zdravá alespoň do příštího roku.
Koleda 1.:
Panímámo poctivá,
pantáta se nedívá,
skočte rychle do komůrky,
je tam vajec na dvě fůrky,
je tam vajec ještě víc,
oj, to bude smaženic.
Koleda 2.:
a tu vaši paňmaminku vyšlehat nechejte,
až ji budem šlehati, nic nám neříkejte,
červeného vajíčka, pomlázky nám dejte.
Dožínky byly slavnost, spojená s radovánkami na oslavu ukončení žní, při níž se čeleď veselila na účet hospodáře. Příprava začínala už týden před dožínkami, kdy začínala děvčata plést ohromný věnec z klasů obilí všeho druhu.
Díky našim internetovým stránkám nás oslovil pan Petr Procházka ze Švédska – rodák z Čech.
Soběslavská chasa mladá začátkem srpna pilně trénovala nové tance i nováčky ( tanečníky i muzikanty) na čtyřdenním soustředění v rekreačním středisku Nesměř u Velkého Meziříčí.
Svým „májovým a svatojánským“ vystoupením jsme 28.7.2007 potěšili obyvatele domova důchodců v Tučapech a v Budislavi.